Odběrem newsletteru ušetříte 21 %**

Menu

Parfumdreams

Chemický peeling - co dokáže?

Chemický peeling - to zní pro mnoho lidí na první pohled neobvykle. Co to tedy přesně je a jak se tato metoda v kosmetice používá? Přináší výhody oproti mechanickému peelingu a jaká jsou potenciální rizika jeho použití? Na všechny tyto otázky odpovídáme v tomto článku. Rychle se dozvíte, co je to chemický peeling a jak jej nejlépe využít ke zlepšení vzhledu své pleti.

06 September 2024 • 5 min. - doba čení

Co je to chemický peeling?

Chemický peeling je metoda, při níž se odumřelé kožní buňky odstraňují chemickými prostředky. Na rozdíl od mechanického peelingu, při kterém se odumřelé kožní buňky stírají pomocí mikrojemných částic, jeho účinek nekončí na povrchu pokožky. Proniká hlouběji do buněčných vrstev, a proto může stimulovat metabolismus a podpořit tvorbu kolagenu ve středních vrstvách pokožky. Protože mechanicky nezatěžuje povrch pokožky, je na pocit jemnější než mechanický peeling.

Jaké jsou druhy chemického peelingu?

Chemický peeling se obecně dělí na tři typy:

  • lehký chemický peeling, obvykle s kyselinou alfa-hydroxy (AHA)

  • střední chemický peeling s kyselinou trichloroctovou (TCA).

  • hloubkový chemický peeling s fenolem.

U lehkých chemických peelingů pro domácí použití je běžná maximální koncentrace 20 % kyseliny glykolové. Pokud dermatologové tyto peelingy kontrolovaně aplikují, často používají přípravky s obsahem až 30 % kyseliny glykolové. Tyto postupy však ještě nejsou považovány za lékařskou léčbu, a proto nepodléhají lékařskému dohledu. Chemický peeling tak lze provádět i doma, aby se zlepšil vzhled pleti a stimulovala se tvorba kolagenu. Lze jej také použít k redukci pigmentačních znamének nebo skvrn.

Chemický peeling s kyselinou trichloroctovou smí provádět pouze lékař. Toto ošetření se používá k redukci jizev a vrásek a k odstranění pigmentových skvrn. Hloubkový chemický peeling s fenolem stimuluje obnovu elastických a kolagenových vláken v pokožce. I zde je nutný lékařský dohled.2

Jak a jak často by se měl chemický peeling používat?

Jak často byste měli chemický peeling používat, závisí na stavu vaší pleti, aktuálních problémech a složení peelingu. Nejlépe je vždy dodržovat pokyny pro použití uvedené na výrobku. Pokud máte zdravou pleť a normální barvu pleti, můžete chemický peeling používat přibližně jednou týdně. Pokud je vaše pleť náchylná k tvorbě skvrn a akné, lze frekvenci snížit na maximálně dvě ošetření týdně. Pokud máte suchou nebo citlivou pleť, měli byste chemický peeling na obličej používat maximálně jednou měsíčně. Pokud je vám chemický peeling nepříjemný nebo se objeví zarudnutí, měli byste ošetření přerušit nebo prodloužit intervaly mezi aplikacemi.

Mějte také na paměti, že chemický peeling obličeje může zvýšit citlivost vaší pokožky na světlo. Měli byste se proto vyhnout používání chemického peelingu v rámci letní péče o pleť a zvolit jiné možnosti zlepšení vzhledu vaší pleti.3 Během dne používejte také UV ochranu; pro každodenní použití jsou ideální denní krémy s SPF.

Chemický peeling - použití

Oblasti použití chemického peelingu závisí na intenzitě ošetření. Například lehký chemický peeling lze použít k odstranění svrchních vrstev pokožky a k podpoře jejich regenerace. Čím intenzivnější je peeling a čím hlouběji proniká do vrstev pokožky, tím silnější mohou být jeho účinky. Ošetření chemickým peelingem může mít následující cíle:

  • Korekce jizev na obličeji - to funguje dobře, pokud tyto jizvy nejsou příliš silné.

  • Zpevnění a vyhlazení svrchní vrstvy kůže ve spojení se stimulací tvorby kolagenu.

  • celkové zlepšení vzhledu pleti

  • Odstranění vrásek, hyperpigmentace, skvrn nebo pigmentových skvrn

Chemický peeling obličeje může být při prvním použití trochu neznámý. Pokožka může v počátečním období po ošetření reagovat zarudnutím a pocitem podráždění. Poté potřebuje bohatou péči, která pleť hydratuje, zklidňuje a redukuje zarudnutí.3

V jakých formách jsou chemické peelingy k dispozici?

Chtěli byste sami použít chemický peeling ke zlepšení vzhledu své pleti? Pak byste měli volit výrobky s nízkou dávkou exfoliačních účinných látek. Mohou je používat i dermatologicky nezkušení lidé. K dispozici jsou lehké chemické peelingy s následujícími účinnými látkami:

  • AHA (alfa-hydroxykyseliny)
  • BHA kyseliny (beta hydroxykyseliny), známé také jako kyselina salicylová.
  • PHA (polyhydroxykyselina)

Kyseliny AHA odstraňují vrchní vrstvu pokožky, vyrovnávají odstín pleti a mohou redukovat vrásky. Patří mezi ně například kyselina glykolová, kyselina mléčná a kyselina mandlová. Kyselina glykolová se nejčastěji používá k chemickému peelingu, je dobře snášena a během ošetření hydratuje pokožku. Kyselina mléčná nebo mandlová působí pomaleji než kyselina glykolová, ale způsobují menší podráždění. Jsou vhodné jako chemický peeling pro citlivou pleť.

Kyselina BHA nebo kyselina salicylová má intenzivnější účinek než AHA. V důsledku toho stimuluje pokožku k rychlejší regeneraci. Kyselina salicylová může také potlačovat záněty a uvolňovat póry. BHA peeling je proto ideální pro pleť se skvrnami a akné.

PHA je velmi podobná AHA, ale působí mnohem pomaleji a méně dráždí pokožku než AHA. Přesto peeling s PHA dokáže redukovat vrásky a pigmentové skvrny a podpořit rovnoměrný vzhled pleti. Pleťový peeling s PHA je vhodný i pro citlivou pleť a pleť se sklonem k zarudnutí.

Jaké výhody vám může chemický peeling nabídnout?

Chemický peeling působí na pleť tak, že podporuje přirozenou regeneraci a zlepšuje vzhled pleti z hloubky. Vrchní vrstvy kůže jsou uvolněny a odstraněny bez mechanického namáhání. Nízká dávka exfoliačních účinných látek a přidání hydratačních a zklidňujících složek umožňuje velmi šetrný přístup. V hlubších vrstvách buněk je stimulována tvorba kolagenu - to má dlouhodobý vliv na pružnost a odolnost pokožky. Chemický peeling může také viditelně redukovat vrásky a odstranit hyperpigmentaci nebo pigmentové skvrny.

Účinky chemického peelingu před a po:

  • Pokožka vypadá rovnoměrněji
  • Vrásky a jemné linky jsou minimalizovány
  • Pigmentové skvrny a pupínky jsou světlejší
  • Jizvy jsou méně viditelné
  • Pleť je pružnější a pružnější

Kdy byste se měli vyhnout chemickému peelingu?

Není vhodné ošetřovat pleť chemickým peelingem v každé situaci. Například rosacea se může ošetřením chemickým peelingem zhoršit. Toto kosmetické ošetření se také nedoporučuje během těhotenství, protože v tomto období již může pokožka procházet velkými změnami. Lidé, jejichž imunitní funkce jsou oslabeny, by se pro jistotu měli chemickému peelingu také vyhnout. Pokud si nejste jisti, zda vaše pokožka chemický peeling snáší, měli byste před jeho použitím vyhledat lékařskou pomoc .

Závěr

Ovocný peeling nebo chemický peeling může viditelně zlepšit vzhled vaší pleti již po několika aplikacích. Přípravky s mírným účinkem postačí k šetrnému odstranění vrchních vrstev pokožky a stimulují vaši pleť k intenzivnější regeneraci. Zjemněné póry a rovnoměrný odstín pleti dodají vaší tváři opět mladistvý lesk. Můžete je také použít k minimalizaci jemných linek a vrásek - proto by měl být chemický peeling v případě potřeby začleněn do vaší rutiny péče proti stárnutí pleti. Bezpečné používání zajišťují dermatologicky testované produkty s osvědčeným složením, které jsou vhodné i pro citlivou pleť. Objevte chemický peeling a vysoce kvalitní produkty pro péči o obličej na parfumdreams již nyní!

Naše služby vám

21% Poukázka

Přihlaste se k odběru novinek a získejte poukázku v hodnotě 21%**

** Přesné podmínky pro uplatnění slevy najdete ve vašem osobním zpravodaji na uvítanou

Způsob platby

VisaMasterCardMaestroVisaElectronApplePayPayPalFaktura KlarnaKlarna

Výhodně nakupovat

Nakupujte bezpečně

Přepravní partneři

parfumdreams Aplikace
parfumdreams
Facebook
Instagram
Tik Tok
Youtube
Pinterest
LinkedIn
Copyright 2024 Parfümerie Akzente GmbH