- Výhody pro členy Premium
- 10% sleva na zboží
- Prioritní expresní doprava
- Doprava zdarma od 500,00 Kč
- Pomoc & Kontakt
Pupínky na zádech - příčiny a léčba
Pupínky na zádech nejsou nic neobvyklého, ale mohou signalizovat kožní problémy a výrazně omezovat sebevědomí. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou jejich příčiny a jak můžete s výskytem pupínků bojovat.
21 October 2024 • 3 min. - doba čení
Obsah
Pupínky nebo akné na zádech?
Při výskytu pupínků na zádech se na kůži vytvoří malé červené plochy, které zesílí a mohou být naplněny hnisem. Nečistoty na kůži mohou být při dotyku bolestivé a bakterie mohou skutečně způsobit jejich sněť. Protože póry na zádech jsou větší než na obličeji, pupínky na zádech jsou také obvykle rozsáhlejší. Často dochází k nadměrné činnosti mazových žláz, což spolu s odumřelými kožními buňkami a bakteriemi vede k tvorbě pupínků.
Několik pupínků na zádech jsou obvykle jednotlivé zanícené vlasové folikuly nebo mazové žlázy. Tyto pupínky se liší od akné na zádech. To se podobá akné na obličeji a obvykle je vyvoláno určitými bakteriemi. Dermatolog může jednoznačně určit, zda se jedná o patologickou formu.
Jak vznikají pupínky na zádech?
nečistá kůže na zádech v důsledku zvýšené produkce kožního mazu
Nadměrná tvorba kožního mazu může vést k zablokování pórů, což podporuje tvorbu nečistot v pleti. Příčinou mohou být genetické predispozice, nesprávná péče o tělo a také hormonální změny, ke kterým dochází například v pubertě.
Zvýšená tvorba bakterií pro pupínky na zádech jako příčina
Bakterie jsou na kůži přirozeně přítomny. Jako zdroj výživy využívají kožní maz a množí se v ucpaných pórech. Produkují produkty látkové výměny, které vyvolávají zánětlivou reakci v pokožce a mohou podporovat tvorbu pupínků.
Porucha kornifikace jako spouštěč
Při poruše rohovatění dochází k nadměrnému rohovatění kožních buněk, které nejsou řádně odlučovány. To vede k hromadění odumřelých kožních buněk ve vlasových folikulech a mazových žlázách, a tím ke vzniku pupínků.
Špatná hygiena může vést k pupínkům
Nedostatečná osobní hygiena, zejména vynechávání sprchy po sportu a jiných zpocených aktivitách, může vést k ucpání pórů. Nedostatečná hygiena také znamená, že odumřelé kožní buňky nejsou dostatečně odstraněny a bakterie se mohou snadněji šířit.
Pupínky na zádech díky hormonálním změnám
Hormonální změny během puberty, menstruačního cyklu nebo těhotenství mohou vést ke zvýšené tvorbě kožního mazu, a tím i k riziku zvýšené tvorby nečistot v pleti. Rovněž stres může ovlivnit hormonální rovnováhu a způsobit znečištění pleti. Pokud jsou hormony podezřelé jako příčina pupínků na zádech, měli byste si ujasnit, zda se potýkáte s hormonálním akné.
Jak oblečení podporuje tvorbu pupínků
Příliš těsné oblečení a oděvy, které nejsou prodyšné, mohou podporovat tvorbu pupínků na zádech. Neustálý tlak na tuto oblast podporuje podráždění. Neprodyšné svršky ze syntetických tkanin neumožňují výměnu vzduchu, což umožňuje zadržování tepla a vlhkosti pod pokožkou a může způsobit vznik pupínků.
Tip
Nejlepší je nosit volné svršky z bavlny a lnu, aby mohl lépe odcházet pot a kůže na zádech mohla dýchat. Výstřih na zádech je rozumný. Kromě toho byste se měli vyhnout batohům, pokud vedou k nárůstu pupínků tvořících se na zádech.
Pupínky na zádech - co můžete dělat?
Pokud se chcete zbavit pupínků na zádech, můžete použít různé metody:
- Pravidelná péče o pleť s produkty, které nejsou příliš dráždivé, zabraňuje vzniku pupínků na zádech.
- Peelingy usnadňují odstranění odumřelých kožních buněk. Vyhněte se agresivním peelingům, které mohou pokožku podráždit.
- Proti pupínkům na zádech může pomoci protizánětlivý krém.
- Dodržujte zdravý životní styl bez alkoholu a nikotinu a vyváženou stravu.
- Proti pupínkům působí přípravky se složkami, jako je kyselina salicylová, vitamín C, síra a benzoylperoxid.
Mírné čištění těla a peelingy
Každý den si myjte záda mírným čisticím prostředkem s neutrálním pH. Vyvarujte se nadměrného tření, protože by mohlo dojít k podráždění pokožky. Kromě toho byste se měli sprchovat po činnostech vyvolávajících pocení, abyste zabránili zvýšené tvorbě bakterií.
Pokud chcete pokožce zad dodat vlhkost, používejte lehký nekomedogenní hydratační krém. Ten nebude blokovat póry.
Ke zlepšení stavu pokožky může přispět vyvážená strava s dostatkem ovoce, zeleniny a dostatek vody. Pokud máte problémy s pletí, je navíc nejlepší vyhýbat se mléčným výrobkům, potravinám z pšeničné mouky a sladkým nápojům. Tyto potraviny mohou podporovat zánětlivé procesy v těle a zvyšovat tvorbu pupínků na zádech.
Nekomedogenní hydratační krém
Závěr
Zvýšená produkce kožního mazu spolu s odumřelými kožními buňkami a bakteriemi může vést ke vzniku pupínků na zádech. Abyste tomu předešli, je nezbytná pravidelná tělesná hygiena. Denně si myjte záda jemnými čisticími prostředky a nepoužívejte komedogenní tělová mléka, která zajišťují hydrataci. Ke snížení tvorby pupínků na zádech přispívá také zdravý životní styl a prodyšné oblečení. Pokud jsou pupínky úporné nebo se zhoršují, je vhodné vyhledat pomoc dermatologa. Ten může vypracovat individuální strategii léčby, která bude přizpůsobena vašim konkrétním potřebám.